Kontakt |
|
Měna / EUR | Košík 0

Pearl Reference – bubny pro 3. tisíciletí

 

V roce 1999 započala firma Pearl svůj ambiciózní „custom“ projekt Masterworks. Hráči si mohli v této sérii vybrat z množství kombinací materiálu, jeho tloušťky, povrchové úpravy a rozměrů a přizpůsobit tak soupravu přesně svým požadavkům. Masterworks se staly jednou z nejúspěšnějších sérií na trhu, ale v letošním roce se firmě Pearl podařilo dotáhnout tento projekt do dokonalosti a vznikla tak nová řada Reference.

 

 

 

Reference přišla s něčím dosud nevídaným, přestože logickým a smysluplným. Každý buben této řady je totiž konstruován individuálně, přesně podle svého potenciálu a účelu, který plní. U sériově vyráběných souprav je běžné, že všechny bubny mají stejnou konstrukci ze stejného počtu vrstev dřeva. Ale například malý tom tom má zcela jiný zvukový potenciál než velký buben, nebo floor tom.

Dlouholetý výzkum při výrobě perfektního bubnového korpusu a zkušenostech v této oblasti firma zúročila v ideální kombinaci použitých dřev, počtu jejich vrstev a tvaru hran, na které dosedají blány. Tím bylo dosaženo optimálního chování jednotlivých nástrojů z hlediska rezonance, ataku, tónu a jeho délky a výšky. Každý buben série Reference dosahuje akusticky optimálně své maximální kapacity.

Při výrobě je použito tří základních dřev, která jsou při výrobě bubnů tradiční a osvědčená. Jako základ je používán javor pro svůj dobře vyvážený hladký tón. Pouze z javoru – ze šesti vrstev – je jako jediný buben série vyroben 12“ tom tom. Všechny ostatní velikosti jsou z kombinace javoru, afrického mahagonu a břízy. Bříza je použita na vnitřní vrstvy 10 a 8 palcových tom tomů pro zvýraznění ataku a průraznosti. Od 13 palcových tom tomů výše je použito pro vnitřní vrstvy afrického mahagonu, které zvýrazňují basové frekvence a pomáhají akcentovat teplou barvu zvuku javoru. Basové bubny o velikosti 18 a 20 palců mají 4 vnitřní vrstvy z Mahagonu a 2 vnější z javoru. Čím větší je velký buben, tím více mahagonových vrstev je použito, takže 22“ a 24“ basový buben má již 6 vnitřních mahagonových vrstev a dvě vnější javorové pro dosažení maximálního ozevu basových frekvencí.

 

Jestliže bylo tolik pozornosti věnováno každému bubnu, představte si, kolik vývojářského úsilí a výzkumu bylo investováno do bubínků! Ty sestávají ze šesti vnitřních vrstev břízy pro zvýrazněný atak a maximální průraznost a čtrnáct vnějších vrstev javoru pro vřelý zvuk a pořádnou středovou ránu. Takže každý bubínek sestává z neuvěřitelných 20 vrstev! To zajišťuje, že nedochází ke ztrátě energie vibrací korpusu. Veškerá energie rozhýbe vzduchový sloupec bubnu a zvýší potenciální hlasitost.

 

Tvar hran je přizpůsoben požadovanému kontaktu s blánou a tím docíleného ataku a rezonanci. Reference používá dva základní tvary hrany: 1) mírně zaoblenou hranu v úhlu 45° s omezeným kontaktem s blánou pro střední a vyšší frekvence 2) plně zaoblenou hranu pro maximální kontakt s blánou pro výrazné středy a nižší frekvence 3) hrana 45° použitá u bubínků.

Mechanika bubnů Reference doznala také několika velmi užitečných inovací. Napínání struníku u malých bubnů je zajištěno proti samovolnému vypnutí při hře a proti povolování samotného struníku. Napínací šroub struníku se musí před otáčením zmáčknout, aby se uvolnil zámkový mechanismus. Vypínací páčka struníku má v horní části knoflík, který je před vypnutím též třeba zmáčknout. Nové struníky jsou ve třech provedeních pro odlišnou reakci a výsledný zvuk. Tvar jejich zakončení ovlivňuje stupeň jejich napnutí uprostřed a po okrajích.

Mušle pro napínací šrouby všech bubnů Reference mají ve svém ukotvení otočné čepy, což umožňuje jejich přizpůsobení se bláně a šroubům a maximálně pohodlné a efektivní ladění. Ráfky všech malých bubnů jsou lité, ocelové. Držáky nohou floor tomů ve tvaru můstku jsou lité a nohu bezpečně svírají, uchycení ke korpusu je přes gumové podložky pro minimální kontakt.

Vylepšený systém uchycení tom tomů OptiMount II je ukotven za ladicí šrouby a minimalizuje tak utlumení tom tomů, poskytuje maximální stabilitu a rezonanci a umožňuje optimální nastavení.

Veškerý hardware je leskle pochromován.

Řada Pearl Reference - to není doslova žádný kompromis.

-lh-


Bubny jsou k dostání ve formě sestavy (viz níže) nebo jednotlivě. Kompletní ceník jednotlivých bubnů se nám sem nevyjde, takže alespoň přehled sortimentu:

basové bubny jsou k dostání jak s držákem tom-tomů (značí se BB) nebo bez (značí se BX): 18x14“, 18x16“, 20x14“, 20x16“, 20x18“, 22x16“, 22x18“, 22x20“, 24x16“, 24x18“.

floor tomy: 14x14“, 16x16“, 18x16“

tom tomy: 8x7“, 8x8“, 10x8“, 10x9“, 10x10“, 12x8“, 12x9“ 12x10“, 13x9“, 13x10“, 13x11“, 14x10“, 14x11“, 14x12“, 15x13“, 15x14“, 16x13“, 16x14“

bubínky: 13x6,5“, 14x5“, 14x6,5“

 

Povrchy bubnů Reference jsou v šesti vysoce leštěných verzích:



Root Beer Fade (142)


Twilight Fade
(143)


Scarlet Fade (155)


Copperfire Sparkle (192)


Purple Craze (193)


Cranite Sparkle (194)



 

 



Další informace: http://www.pearldrum.com/default.asp