Kontakt |
|
Měna / EUR | Košík 0

Kupujeme činely.

 

autor: J. Scott Johnson byl mou hlavní inspirací pro velmi volnou interpretaci jeho myšlenek na téma:


Výběr a nákup činelů


Jak by měl vypadat perfektní set činelů ?

 

V tomto článku se vám pokusím nabídnout několik rad k tomu, jak si vybírat a sestavit takový činelový set, který bude odpovídat vašim představám. Níže uvedené poučky nejsou mými vlastními metodami, ale měl jsem tu čest, že mně byly předány samotným mistrem Louisem Bellsonem.

(například zde: http://www.angelfire.com/mac/keepitlive/drummers/belson.htm )

Domnívám se rovněž, že tyto poučky jsou jen velice málo měnné a proto se domnívá, že mohou obecně platit i dnes, 35 let po té, co mi byly předány. Největším problémem současnosti je to, že internetové obchody prodávají kde co, ale koupit si činel (ale i jiný nástroj) přes internet je dle mého názoru dosti problematické. Nezbývá tedy než najít slušný obchod, ve kterém mají na výběr co nejvíce činelů a začít s výběrem.

 

Základní poučka : pamatujte si, to že váš kamarád, nebo bubenický idol používá činely "Dark Bronze XY, 29" dry Heavy", ještě neznamená, že se dočkáte stejného zvuku, takhle to opravdu není, každá šarže zní odlišně a nemluvím o tom jakým způsobem je možné ve zvukovém řetězci ovlivnit výsledný zvuk. Pamatujte, že záleží zhruba na těchto zákonitostech: na mikrofonech, na místnosti a umístění, na tom jak silně udeříte,na velikosti paličky a tvaru hlavičky atd.atd - to všechno se podepisuje na výsledném zvuku. Závěrem, pořídíte-li si naprosto stejnou činelovou sadu, stejného zvuku prostě nedosáhnete, ovlivňujících faktorů je prostě mnoho.

Několik obecných rad jak si usnadnit výběr a složení svého činelového setu:

Činel versus hudba : pamatujte ! hrajete-li rychlou hudbu, plnou rytmických změn je potřeba vybírat tzv.rychlé činely (fast) nebo suché (dry) tím docílíte toho, že hudbu nezahltíte a necháte prostor tomu, co je v této hudbě důležitější. Hrajete-li hudbu s jednoduchým rytmickým schématem s poměrně málo změnami, vybírejte z činelů označených (full) t.j s velkým dozvukem, který vám pomůže vyplnit prostor.

 

Před vstupem do obchodu :

 

vezměte s sebou svoje činely (jestliže už nějaké vlastníte) nejvhodnější je vzít si s sebou činely HI HAT, nebo RIDE, tyhle činely již máte usazeny v uších a přijdete-li do obchodu s větší nabídkou, můžete kdykoliv provést srovnání. nemáte-li ve svém okolí obchodníka s odpovídající nabídkou, udělejte si raději výlet tam, kde ten výběr prostě mají. Jestliže doposud nemáte ve svém setu činel RIDE vydržte, budeme se mu věnovat více. RIDE je velmi důležitý činel, který tvoří základ setu činelů a základ bicí soupravy jako takové a od něj se odvíjí výběr dalších činelů na doplnění setu.

správný čas: vysledujte, případně se zeptejte ve vámi vybraném obchodě, kdy je nejvhodnější čas, kdy je v obchodě co nejvíce klidu, který pak využijete k tomu, aby váš nákup proběhl bez stresu a byl dostatek času k tomu, aby jste si vybral co nejlépe.

vhodný prodavač: přijedete-li do obchodu, slušně se požádejte prodavače s tím, že si chcete vybrat a koupit činel, očekávejte od něj solidní přístup a budete-li mít chuť a důvěru k tomuto člověku, neodmítejte i radu, které se vám od něj dostane.

 

vezměte si "svoje" paličky: paličky, jak už jsme si řekli mají zásadní vliv na zvuk bubnů, tak i činelů. Váha paličky, použitý materiál, tvar hlavičky,ale i úhel a síla úderu, to vše ovlivňuje výsledný zvuk, vezměte si proto svoje paličky!

zkuste zapomenout na cenu: vím, že je to těžké, ale pokuste se být pří výběru činelů neomezován cenovkou. (více později)

v jakém pořadí vybírat: vybírejte činely v tomto pořadí : hi-hat, ride, první crash, druhý crash, speciální efekty (china, splash, atd.). Věřte je to důležité. V případě, že měníte všechny činely, začínejte rovněž u nové hi-hat a pokračujte ve výše uvedeném pořadí. (nemíchejte prosím nové činely se současnými, unavíte si sluch a výběr nemusí z dlouhodobého hlediska dopadnout dobře)

srovnání nové versus stávající: zahrajte si na na vlastní RIDE (případně na RIDE vybraný v obchodě, pokud jěště žádný nemáte) spolu s vybranou HI HAT a poslouchejte

s ostatními činely. POZOR buďte velmi opatrní na vybírání činelů tzv. "po paměti" , nedejte na to, že si pamatujete ten zvuk, srovnávejte vždy ve stejném akustickém prostředí, pamatujte si jen, že jsou-li v místnosti skleněné plochy, bývají činely jasnější a cinkavější, naproti tomu v místnosti s koberci a závěsy zase znějí měkčeji a tepleji.

A teď to nedůležitější - peníze, činely jsou opravdu na celém světe velkou položkou v bubenickém rozpočtu, ale pravidlo č.1 zní, najdete-li činel, který se vám opravdu líbí, ale nemáte na něj dostatek financi, použijte jej jako referenční při výběru zvukově podobného, ale dosažitelného činelu, anebo a to je dle mého názoru lepší varianta, našetřete si na něj, nebo, kupujete-li více činelů, kupte si raději méně kusů s vyšší kvalitou než naopak.

 

druhé kolo výběru : dostanete-li se do stádia zúženého výběru, nechte prosím na činely zahrát někoho jiného a sám si jděte poslechnout vybrané činely z e vzdálenějšího rohu místnosti. Ověříte si tak druhé a neméně důležité hledisko - jak hrají činely pro posluchače.

 

věřte svým uším : věřte jim a nechte je prosím rozhodovat, nevšímejte si toho co řekli jiní lidé, připomeňte si, jdu kupovat činel, který má znít "???!!!" a nedejte na rady typu, proč tuto značku, proč ten a ne onen atd. Se svým rozhodnutím budete vždy spokojenější, protože je výsledkem vašich představ a ne představ někoho jiného. Nechejte se poučit o zákaznickém servisu a reklamačním řádu.

stárnutí činelů : pamatujte, že každá rána, byť dřevěnou špičkou paličky je zlomkem úderu mistra tepce, který vašemu činelu vdechl život, každým vašim úderem činely měknou a zrají, přitom zase tolik nezáleží na tom, jestli činely čistíte moc a předepsaným způsobem. Mistři v oboru dobře vědí, proč si vybírají v podstatě ostřejší činely, než vlastně chtějí, počítají už s tím, že hraním se dopracují k tomu zvuku, který vlastně původně chtěli. Mnozí to řeší taky tím, že hledají starší, již vyhrané činely, které často mívají ten měkčí, vyhranější tón.

 

pozor na únavu sluchu : naše uši se snadno unaví a nasytí hlasitým zvukem a frekvencemi, které činely vydávají. Nebuďte proto "radioaktivní" a nechoďte do obchodu hned ráno po včerejším koncertě, neřku-li po zkoušce, či cvičební hodině. Nejlépe, je nechat ušiska volně plát v tiché přírodě a hrrrr do obchodu. Nevybírejte dlouho, jděte přímočaře za svou představou o zvuku a řiďte se více instinktem, čím pohotověji zvládnete výběr, tím více budete na konci vědět, co jste vlastně hledal.