Kontakt |
|
Měna / EUR | Košík 0

Čo robí.....?... Martin Vajgl

Martin Vajgl velezkušený bubeník, který prošel téměř všemi kapelami v ČR a okolí (kecám) je nyní pevně ukotven v legendárním Olympicu Petra Jandy a tak jsme se ho po mnoha uběhlých rocích zase zeptali " Čo robíš...? Martine... "

Letí to neuvěřitelně rychle a od posledního přehledu „čo robím“ pro Drumcenter.cz uplynulo opravdu už 12let!


Mezitím se pochopitelně událo mnoho nového, jako první věc bych zmínil dokončení videoškoly „Proč jak a co cvičit“, která v době minulého rozhovoru byla teprve v polovině. Teď je k dispozici jako kompletní škola a vy si můžete všechny čtyři DVD učebnice hry na bicí v češtině objednat také na stránkách Drumcenter.cz ZDE



V roce 2015 spatřila světlo světa knížka „Etudy pro bicí soupravu“. Chtěl jsem napsat etudy, které budou zároveň funkční sóla a hudebně se v nich využije barevnost soupravy. Etudy jsou, myslím, i o dost snazší, než byly ty, které jsem v roce 2001 napsal pro malý buben a mohly by bavit i začínající hráče. Obě tyto moje notové učebnice si můžete na stránkách Drumcenter koupit ZDE

V období po dokončení DVD školy jsem se hodně věnoval workshopům, většinou s tématy kolem ladění soupravy a práce s timingem. Od roku 2000 používám paličky firmy Balbex a od roku 2006 spolupracuji s distributorem značek Mapex a Anatolian. V roce 2010 k nim přibyl výrobce blan Aquarian. Proto jsem některé workshopy zaměřoval také na prezentaci výrobků těchto značek. To se týká i videí, tady je například přehled všech dovážených řad Anatolianu:


Co se týká kapel, dojížděli jsme v té době koncerty z turné k desce Torpédo se skupinou Wanastowi Vjecy a v následujícím období jsem hrál zejména s kapelou Čechomor. Natočili jsme 4 desky a koncertně jsem se s nimi vypravil kromě domácích koncertů například do Číny i do Mongolska, USA i Velké Británie… Zároveň jsem hrál ještě s November2nd, a na scénu se vrátila obnovená Vltava, takže občas to byl termínový maglajs ☺, který mi pomohl vyřešit Ondra Pomajsl u Vltavy a Petr Ptáček u November2nd.

Představil jsem i svůj autorský projekt Drumwave. Psal jsem pro něj poměrně alternativní hudbu, postavenou na kombinaci bicích nástrojů a syntezátorů. Záznam z koncertů vyšel na DVD a následovala dvě studiová alba. 

Stejně jako v předchozích letech jsem i později fungoval jako studiový hráč, jedním z těchto alb byla deska Aleše Brichty Papírovej drak.



 V roce 2013 jsem nastoupil do kapely Olympic. Vnímám to jako osudovou záležitost, protože Olympické písničky byly přesně to, na čem jsem se jako malý kluk učil bubnovat. Natočili jsme doposud 5 studiových alb a odehráli spoustu koncertů v Čechách i na Slovensku. Z oslav 55. Výročí kapely také vyšlo koncertní DVD.

V roce 2017 se objevila moje další autorská deska Zakopaný romance. Shrnul jsem na ni materiál „ze šuplíku“, který jsem měl ještě z let, kdy jsem psal písničky pro kapely Motor a Bell a k nim přibylo pár nově připsaných kousků. Když jsem řešil koncertní provedení desky, napadlo mě poskládat pro tento účel kapelu z holek ☺ Pochopitelně v tom byl i komerční aspekt, protože na pěkné hudebnice se na pódiu vždycky kouká líp☺ Ale pozor, hrajou všechny skvěle!

Deska Zakopaný romance možná mnoho lidí překvapila, protože mě třeba znali jenom jako hráče na bicí a čekali prostě bubenickou desku. Mě ale baví psát muziku bez nutnosti nějakého žánrového vymezení a tohle album jsou prostě písničky.

No a tím jsme se ocitli v současnosti. V ní se chystáme s Olympikem věnovat především prezentaci nového CD Kaťata a těšíme se na speciální jarní turné k této desce.

Určitě bude v příštím roce opět možnost pořádat také nové workshopy a já se budu s vámi těšit na některém z nich naviděnou.

Váš Martin Vajgl

Facebook  , Web


17.10.2008

no hurá, konečně se nám podařilo dohodnout s našim z nejfrekventovanějších bubeníků aby nam napsal jak to vlastně všechno stíhá.....

Čo robíš Martine: konečně se po dlouhém odkládání dostávám k tomu, abych pro Drumcenter podal zprávu čo som v poslednej dobe robil, čo robím a čo budem robiť. A že se toho událo v poslední době dost a dost! 

Především jsem uvedl do světa druhý díl DVD Bicí souprava – proč, jak a co cvičit. Nový titul byl představen po roce od vydání 1. dílu na hudebním veletrhu. Možná se to na první pohled nezdá, ale zrealizovat v tak krátkém časovém intervalu za sebou v podstatě dva krátké filmy – včetně obsahového a záběrového scénáře, doprovodných hudebních tracků- není úplně sranda… Musím říct, že mám skvělou podporu ve vydavatelství Muzikus, které celý projekt zašťiťuje a kde mi technicky a organizačně vycházejí velmi vstříc.

Velký dík patří Michalovi Snížkovi, který má na starost sestříhání celého „filmu“, vytvoření volitelných pohledů kamer a zvuk a také produkčnímu Ivanovi Ivanovovi, který zařizoval všechno technické kolem natáčení.

Věřím tomu, že se nám společně podaří naplnit to předsevzetí ze začátku a uskutečníme po ročních intervalech čtyřdílný cyklus na sebe navazujících částí o různých otázkách cvičení na bicí soupravu.

Druhý díl je především o systematice cvičení techniky rukou a nohou a o koordinačních systémech, ale obsahuje také patnáctiminutový bonus, ve kterém načínám otázku ladění, nejosvědčenějších způsobů, které používám a rozdílů, v nichž nám můžou pomoci různé modely blan. Věřím, že nový díl bude bubeníky bavit stejně jako ten předchozí, jehož dobré přijetí nám určitě velmi dodalo chuť pokračovat v celé věci..
Ukázky z prvního i druhého dílu najdete na mých stránkách www.martinvajgl.cz

 


Důležitý mezník nastal na jaře, kdy jsem po pěti letech odešel z kapely -123min ve prospěch odpočinku, plánovaných aktivit s Wanastovými Vjecmi, i nových nabídek ke spolupráci, ze kterých je určitě nejvýznamnější Čechomor.  S touto kapelou hraju od konce května. Nabídku jsem přijal vlastně napodruhé – poprvé jsem ji dostal už v roce 2003, kdy končila Vltava, ale tehdy už jsme byli domluveni na spolupráci s Minutami.

Čechomor je parta profesionálů, kteří zacházejí s hudbou na pomezí různých žánrů, což mě vždycky zajímalo.  Ale znamená to také opět koncertní „šrumec“.. Během léta jsme odehráli čtyřicet koncertů a jen co dokončím turné Drumwave, o kterém chci mluvit vzápětí, čeká nás velká podzimní šňůra dalších třiceti koncertů během listopadu a prosince.

Před nástupem do Čechomoru jsem ale stihl ještě odehrát velké turné po Čechách s Wanastowkami, které se, myslím si, velmi povedlo. Takže vezmu-li v potaz, že s Minutami jsem hrál nasmlouvané koncerty až do konce března, v dubnu a květnu bylo turné WV a hned po jeho skončení začaly letní koncerty s Čechomorem, je jasné, že z pár plánovaných týdnů volna nebylo nakonec nic.. Ale což, odpočineme si v důchodu.

No a to jsem si na sebe ještě vymyslel další téma – Drumwave.

Jak jsem už psal v tiskové zprávě k odchodu z Minut, dostal jsem mimo jiné kromě kapelových aktivit chuť k realizaci vlastních projektů, o kterých jsem delší dobu uvažoval. Aktuálním výsledkem je koncertní turné, projekt, ke kterému jsem přizval tři domácí hudební osobnosti: klávesistu Zdeňka Zdeňka, bubeníka Klaudu Kryšpína a „na poslední chvíli“ ještě dalšího skvělého bubeníka Tomáše Kašpara.

Pro projekt Drumwave jsem doma natočil přes 80 minut hudby, ze které jsme potom vyselektovali nejvhodnější materiál pro koncertní provedení. Kromě tohoto materiálu na koncertě zazní také sólová místa jednotlivých zúčastněných – objeví se dvě skladby Zdeňka pro sólové klávesy, Klauda se v sólovém bloku představí s dvěma skladbami Venduly Kašpárkové a Tomáš uvede sólovou skladbu pro bicí Mobilis In Mobili.
Věřím, že to bude pestrý večer, opravdu plný „bubnových vln“, jak stojí v názvu a že přitom bude zároveň znít poslouchatelná hudba, což bylo mým hlavním krédem při stavbě celého bubenického projektu.
Jeden z koncertů bude zaznamenán také kamerami pro použití záznamu na koncertní DVD. Další informace včetně koncertních zastávek turné najdete na webových stránkách www.drumwave.cz

Na rozdíl od loňska nebyl 2. díl DVD pokřtěn hned na veletrhu, ale jeho slavnostní křest - opět za účasti kmotra Vladimíra Žižky- proběhne na pražské zastávce Drumwave. Nejen tím bych chtěl obě záležitosti trochu propojit...


A jen krátce o tom, co by sa malo robiť ďalej:

Začátek příštího roku bych určitě rád věnoval natáčení 3. dílu Proč, jak a co cvičit, řeč bude tentokrát o zacházení s rytmem, polymetrii, polyrytmii, timingu a věcech s tím souvisejících.

Na jaro jsem také předběžně přizván k nějaké studiové práci, ale to je vlastně z hlediska osobního plánování okrajové téma.

S Čechomorem bychom měli na jaře vyrazit trochu do světa a předběžně se také mluví o zopakování někdejšího úspěšného Čechomor Vlak Tour na Slovensku.

Ohledně Drumwave bych byl moc rád, kdyby se nápad ukázal jako nosný a určitě bych měl chuť představit později další podobu „vln“ zase třeba v úplně jiném nástrojovém i personálním složení, ale nedokážu odhadnout, v jakém časovém horizontu bychom začali něco dalšího chystat. Nicméně na jaře by mělo vyjít DVD se záznamem první „vlny“ a proto by nebylo od věci aspoň na jeden - dva koncerty podzimní Drumwave oprášit ještě i na jaře... uvidíme jak to bude s časem, protože rozdvojit se /zatím/ nejde.. uvidíme co na to za pár let třeba řeknou progresivní vědecké týmy.

Opět velmi předběžně mluvíme s produkcí Drumwave o tom, že během příštího roku bych mohl připravit sólové bubenické CD. Z jeho materiálu by pak nová koncertní „vlna“ mohla vycházet. Ale to už je opravdu přílišné předbíhání, kterým by se vše mohlo zakřiknout… A hlavně netuším, jestli budu mít na vytvoření a natočení materiálu vůbec nějaký čas, protože jak jsem popsal výš, aktivit kolem Proč jak a co cvičit  i kolem kapel mě čeká příští rok samo o sobě už tak dost.

Prostě jak si občas uvědomuju – pořád si na sebe něco vymýšlím a ještě mě to baví.

Děkuji Drumcenter.cz za pozvání a za prostor, těším se na návštěvu jejich nového obchodu (zdar Ivoši!:-)) a doufám, že se s některými z vás uvidíme třeba právě na některém z koncertů Drumwave 2008! Martin Vajgl